Józef Babiński fr. Joseph Jules François Félix Babinski (1857-1932) - francuski neurolog polskiego pochodzenia, pionier neurochirurgii.
Jego prace
z zakresu fizjologii układu nerwowego oraz neuropatologii miały przełomowe znaczenie dla rozwoju neurologii. Odkrywca jednego z najważniejszych objawów neurologicznych, świadczącego o uszkodzeniu drogi piramidowej, który na jego cześć został nazwany objawem Babińskiego. Opisał anosognozję.
W
latach 1914, 1924, 1928 i 1932 nominowany był do Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.
António Rosa Damásio (ur. 1944) - portugalski profesor neurologii behawioralnej. Wykładowca University of Southern California, University of Iowa. Członek National Academy of Medicine, American Academy of Arts and Sciences oraz Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych.
Laureat prestiżowej Nagrody Księcia Asturii oraz Medalu Freuda przyznanego mu w 2017 roku przez Królewską Holenderską Akademię Nauk i Sztuki. Jego książki "Błąd Kartezjusza", "Tajemnica świadomości", "W poszukiwaniu Spinozy" oraz "Jak umysł zyskał jaźń" weszły do kanonu podręczników uniwersyteckich na całym świecie.
Jako badacz zainteresowany neurobiologią umysłu, w tym systemami neuronalnymi odpowiedzialnymi za pamięć, język, emocje i podejmowanie decyzji. Jego badania przyczyniły się do objaśnienia neuronalnych podstaw dla emocji i wykazały, że emocje grają główną rolę w poznaniu społecznym człowieka i podejmowaniu przez niego decyzji.
/ Wikipedia /
Antonio Damasio "Błąd Kartezjusza. Emocje, rozum i ludzki mózg.", 2003, REBIS, s.82
Antonio Damasio "Błąd Kartezjusza. Emocje, rozum i ludzki mózg.", 2003, REBIS, s.58