Mary Parker Follett (1868-1933) - amerykański pracownik socjalny, konsultant ds. zarządzania, pionierka w dziedzinie teorii organizacji. Wraz z Lillian Gilbreth była jedną z dwóch wielkich ekspertek w dziedzinie zarządzania u początków formułowania klasycznej teorii zarządzania. Zamiast skupiać się na elementach technicznych, skupiała się na tym, co uważała za znacznie ważniejsze w zarządzaniu firmą - czynniku ludzkim. Uważała ludzi za najcenniejszy "towar" każdej firmy. Była jedną z pierwszych teoretyków, która aktywnie pisała i badała rolę ludzi w efektywnym zarządzaniu. Omawiała także znaczenie samodzielności pracowników. Promowała pozytywne relacje międzyludzkie, jako podstawowy aspekt rozwoju przemysłu.
Follett przeciwstawiła dominującej ówcześnie koncepcji power-over ("władza kierownika nad pracownikami"), alternatywną ideę postawy osób zarządzających power-with ("rządzenie kierownika razem z pracownikami"). Zdefiniowała zarządzanie jako "sztukę załatwiania spraw przez ludzi", funkcję kierowniczą jako "zdolność do wywoływania zdarzeń i zmian", kierownika zaś określała mianem "sprawcy rozwoju". Głosiła, że pracownicy powinni być mniej odpowiedzialni "przed kimś", a bardziej "za coś". Jej zdaniem szeroko rozpowszechniona w świecie menedżerów praktyka wydawania arbitralnych rozkazów, połączona z oczekiwaniem wręcz ślepego posłuszeństwa, pozostaje w sprzeczności "z jednym z najbardziej fundamentalnych faktów ludzkiej natury, jakim jest pragnienie kierowania własnym życiem".
Nazywana jest "matką nowoczesnego zarządzania". Teoretyk zarządzania Warren Bennis powiedział o jej pracy: "Prawie wszystko, co dziś napisano o przywództwie i organizacjach, pochodzi z pism i wykładów Mary Parker Follett".
/ Wikipedia EN /