www.TomaszKrawczyk.euHenri Tajfel (1919-1982) - angielski psycholog społeczny, polsko-żydowskiego pochodzenia.
Wychował się w Polsce. Z powodu ograniczeń dotyczących Żydów uzyskujących wykształcenie opuścił Polskę, by kontynuować studia we Francji. W 1946 rozpoczął studia psychologiczne, początkowo we Francji, a od 1954 w Wielkiej Brytanii. Tutaj zaczął badania nad błędami w percepcji. Późniejsze jego badania koncentrowały się na psychologii relacji pomiędzy grupami - jak procesy psychologiczne kształtują i jak są równocześnie kształtowane przez procesy społeczne.
W 1967 został profesorem psychologii społecznej na  University of Bristol.  Wraz z Johnem Turnerem opracował teorię tożsamości społecznej  (Social Identity Theory - SIT),  która tłumaczy jak własna przynależność grupowa wpływa na ocenę siebie, swojej grupy i innych grup ludzi - w szczególności zaś faworyzowanie własnej grupy i dyskryminowanie grup obcych.
W roku 1982, by uhonorować zmarłego Henriego Tajfela,  European Association of Social Psychology  zaczęło organizować wykłady jego imienia i wręczać prelegentom srebrny medal z jego wizerunkiem.

/ Wikipedia /

badania prof. H.Tajfela

do Nauka