www.TomaszKrawczyk.eu



Peter Ferdinand Drucker (1909-2005) - profesor  New York University  i  Claremont Graduate University.  Pochodzący z Austrii specjalista ds. zarządzania, pedagog, autor książek i wielu publikacji naukowych, które uformowały filozoficzne i praktyczne podstawy organizacji nowoczesnych korporacji biznesowych. Drucker określany jest mianem "twórcy nowoczesnego zarządzania".
Badał sposób, w jaki ludzie są zorganizowani w biznesie, rządzie i organizacjach non-profit. Był jednym z najbardziej znanych i najbardziej wpływowych myślicieli i pisarzy zajmujących się teorią i praktyką zarządzania. Był przekonany, że wszystkie instytucje, w tym te z sektora prywatnego, ponoszą odpowiedzialność za całe społeczeństwo. Napisał, że we współczesnym społeczeństwie główną grupą przywódczą są menedżerowie biznesu  ("Management: Tasks, Responsibility, Practices", 1973).
Jednoznacznie przypisał menedżerom odpowiedzialność za wyniki, osiągane przez podległych im pracowników. Swoją postawą mają zapewnić ich skuteczność. Powiedział, że  "praca menedżera ma znaczenie tylko wtedy, gdy swoją postawą oraz wiedzą motywuje i inspiruje pracowników do skutecznej pracy".  To wyraźna różnica w postrzeganiu roli kierowników, w porównaniu do  szkoły klasycznej.
Klasyczne podejście  Fredericka W. Taylora  w  zarządzaniu naukowym  opierało się na identyfikowaniu najlepszego sposobu wykonywania zadań i wydawaniu poleceń pracownikom. Drucker zaproponował wyraźnie inne podejście do zarządzania pracownikami. Zaproponował oparcie zarządzania na  wiedzy pracowników  tak, by władza przeszła w dół, właśnie do nich. Dostrzegł kluczowe dla powodzenia firmy znaczenie posiadania wyszkolonych i kompetentnych pracowników. W książce  "Landmarks of Tomorrow" (1957)  po raz pierwszy użył pojęcia  knowledge worker,  co można przetłumaczyć jako "światły pracownik". Światły oznacza myślący, rozumiejący, prawidłowo reagujący, potrafiący wprowadzić zmianę, kiedy wydarza się coś nieoczekiwanego. Osoby takie doceniają uznanie, prestiż, autonomię, samodzielność w podejmowaniu decyzji oraz szacunek ze strony przełożonych. Bardziej przemawiają do nich standardy doskonałości, niż dyscyplina narzucana przez przełożonych. Wzrost znaczenia takiego typu pracownika wyniknął z postępującej automatyzacji produkcji, automatyzacji wielu innych działań oraz rosnącego udziału w społeczeństwie osób wykształconych. Zmianie uległ charakter pracy. Stawała się ona lżejsza fizycznie, lecz za to bardziej wymagająca intelektualnie. Drucker napisał, że w początkach historii biznesu, właściciel sam zarządzał swoim majątkiem. W latach '80 XX wieku sugerował już konieczność i opłacalność oddania władzy zarządzania "z rąk ludzi którzy mają, w ręce ludzi którzy wiedzą". Prorokował, że nastąpi spłaszczenie struktur organizacyjnych (firmy będą miały mniej szczebli kierowniczych, poszczególne zadania będą w większym stopniu realizowane przez pracowników-specjalistów), co faktycznie się wydarzyło.

/ Wikipedia EN /

zarządzanie ludźmi

do Nauka

Frederick Winslow Taylor (1856-1915) - amerykański inżynier. Zdał egzaminy na  Harvard University,  jednak ze względu na szybko pogarszający się wzrok, studia przerwał. Został praktykantem w przedsiębiorstwie hydraulicznym w Filadelfii. Po ukończeniu praktyk, w wieku 22 lat, Taylor rozpoczął pracę w zakładach mechanicznych  Midvale Steel Company,  gdzie pracował przez 12 lat. Szybko awansował przechodząc przez wiele stanowisk w organizacji, stając się w końcu głównym inżynierem firmy. Pracując tam zdał sobie sprawę, że robotnicy pracowali nie tak wydajnie, jak mogliby pracować. Oczekując od robotników większej wydajności zaczął badać i analizować produktywność zarówno ludzi, jak i maszyn.
      W latach 1890-1893 Taylor był dyrektorem w  Manufacturing Investment Company of Philadelphia.  W 1893 roku zaczął pełnić usługi doradcze z zakresu zarządzania. Jego wizytówka brzmiała:  "Inżynier konsultant - systematyzacja zarządzania dystrybucją i kosztami produkcji".
      W 1898 roku dołączył do firmy  Bethlehem Steel  w celu rozwiązania problemu w tamtejszym warsztacie wytwórczym. W tym czasie opracował swoje najbardziej znane patenty. W 1901 roku opuścił  Bethlehem Steel  z powodu złych stosunków z managerami. Od tego czasu skupił się na propagowaniu stworzonych przez siebie metod zarządzania. W 1903 roku wydał pierwszą na świecie książkę z zakresu nauk organizacji i zarządzania  "Zarządzanie warsztatem wytwórczym".
      W 1906 roku został uhonorowany tytułem doktora przez  University of Pennsylvania.  Później został profesorem w  Dartmouth College.  W 1911 roku wyszła jego kolejna książka:  "Zasady naukowego zarządzania".

/ Encyklopedia Zarządzania /