www.TomaszKrawczyk.eu



"Tayloryzm" - podejście do zarządzania skupione na zapewnieniu maksymalnej intensyfikacji pracy, przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów.  Tayloryzm  wprowadził oparty na chronometrażu (pomiar czasu przy pomocy sekundomierzy) system normowania pracy, który sprzężony jest z systemem wynagradzania.
      Robotnicy sprzeciwiali się  tayloryzmowi,  uważając, że doprowadza do zwolnień, a także wytężonego wysiłku przy nieproporcjonalnej płacy. Sam  Frederick Winslow Taylor  uważał, że sprzeciw pracowników wobec jego systemu wynikał z lenistwa, gdyż - jak twierdził -  każdy robotnik pracuje tak wolno, jak tylko zdoła.   Uważał, że wzrost efektywności pracy powoduje rozwój gospodarki, czyli nie prowadzi do zwolnień.

/ Wikipedia /

zarządzanie ludźmi

do  Nauka

Frederick Winslow Taylor (1856-1915) - amerykański inżynier. Zdał egzaminy na  Harvard University,  jednak ze względu na szybko pogarszający się wzrok, studiów nie podjął. Został mechanikiem i pracownikiem fizycznym. Jednym z pierwszych miejsc pracy był warsztat maszynowy w  Midvale Steel Works.  Pracując tam jako robotnik i mechanik zdał sobie sprawę, że on i inni robotnicy pracowali nie tak wydajnie, jak mogliby pracować. Kiedy został brygadzistą, oczekując od robotników większej wydajności, zaczął badać i analizować produktywność zarówno ludzi, jak i maszyn. 15 lat później został niezależnym doradcą biznesowym. Jego wizytówka brzmiała:  "Inżynier konsultant - systematyzacja zarządzania dystrybucją i kosztami produkcji".

/ Wikipedia EN /