Tłumaczenie:  Tomasz Krawczyk

Mutowanie bakterii

Eksperyment  Harvard University

Dr Michael Baym z  Harvard University  ukazał w 11-dniowym eksperymencie mutacje bakterii E.coli, pozwalające jej na przeżycie w 1000-krotnym stężeniu antybiotyku.

- film od  Harvard Medical School
- tłumaczenie  Tomasz Krawczyk

do Nauka
czas trwania:  3.25

Eksperyment prof. Ascha

Oryginalne nagrania z eksperymentu badającego konformizm w postawie człowieka.


czas trwania:  1.34

Eksperyment prof. Zimbardo

Film ukazuje oryginalne nagrania z eksperymentu odwzorowującego funkcjonowanie prawdziwego więzienia.


czas trwania:  4.01

Jaskinia Zbójców (Robbers Cave)

Profesor Muzafer Sherif, badał zjawisko konfliktów między grupami ludźmi. Czy nowo utworzone grupy 12-letnich chłopców będą ze sobą współpracować, czy też rywalizować?


czas trwania:  2.22

Dysonans poznawczy

Relacja z eksperymentu badającego zjawisko redukowania  dysonansu poznawczego,  który przeprowadzili prof. Leon Festinger i psycholog Merrill Carlsmith.


czas trwania:  2.28

Eksperyment prof. Harlowa

Małemu rezusowi zapewniono dwie matki: drucianą i materiałową. Którą matkę wybierał? Co było dla niego ważniejsze?


czas trwania:  1.02

Nierówne nagradzanie

Badanie  prof. Frans de Waal'a  ukazuje emocje kapucynek, podobne do ludzkich emocji poczucia sprawiedliwości i zazdrości.


czas trwania:  1.31

Zimbardo o Efekcie Pigmaliona

Prof. Philip Zimbardo wypowiada się o Efekcie Pigmaliona, zaobserwowanym w badaniu prof. Roberta Rosenthala.


czas trwania:  3.55

Prof. Rosenthal

Autor badań ukazujących  Efekt Pigmaliona,  prof. Robert Rosenthal przedstawia przebieg przeprowadzonego przez siebie 8-miesięcznego eksperymentu w szkole podstawowej.


czas trwania:  1.01

Jak sprzedać kilka par okularów?

Film instruktażowy nagrany dla firmy Essilor, czołowego producenta soczewek okularowych. Wykład prowadzi Tomasz Krawczyk


czas trwania:  2.58

Eksperyment Johna B.Calhouna

Etolog  dr John B.Calhoun przeprowadził w latach 1968-1972 eksperyment, w którym badał zachowanie myszy w idealnym dla nich środowisku. Wynik był bardzo zaskakujący.


czas trwania:  9.27

Eksperyment prof. W.N.Kellogga

Naukowiec wprowadził do własnego domu niemowlę szympansa. Przez 9 miesięcy wychowywał je z własnym dzieckiem.


czas trwania:  1.56

Eksperyment "Trzecia Fala"

Ron Jones  relacjonuje po latach swój eksperyment zastosowania socjotechniki rodem z nazistowskich Niemiec.


czas trwania:  1.01

Eksperyment Skinnera

Film ukazuje dedukującego gołębia. Chcąc dosięgnąć posiłku wpada na pomysł wykorzystania narzędzia.


czas trwania:  0.38

Eksperyment Skinnera

Film ukazuje gołębie grające piłką. Gra była mechanizmem zdobycia pożywienia.


czas trwania:  1.57

Mutowanie bakterii

Dr Michael Baym z  Harvard University  ukazał w 11-dniowym eksperymencie mutacje bakterii E.coli, pozwalające jej na przeżycie w 1000-krotnym stężeniu antybiotyku.


czas trwania:  0.38

Entuzjazm w sprzedaży

Film nagrany w Dolinie Królów w Egipcie, ukazujący wyrobników i sprzedawców figurek z kamienia.

Salomon Asch (1907-1996) - urodzony w Polsce psycholog, profesor psychologii  Swarthmore College,  przyczynił się do powstania psychologii społecznej, tytuł dokora otrzymał na  Columbia University.  Jego prace wywarły znaczący wpływ m.in. na psychologa Stanleya Milgrama, który pod jego okiem odbywał studia doktoranckie na  Harvard University.

/ Wikipedia /

Philip George Zimbardo (ur. 23 marca 1933) - amerykański psycholog pochodzenia włoskiego, od 1968 profesor  Stanford University.  W latach 1960-1967 wykładał na uniwersytetach  Yale,  Columbia  oraz  New York.

/ Wikipedia /Harry Frederick Harlow (1905-1981) - profesor psychologii University of Wisconsin-Madison. Jego badania ukazały znaczenie bliskości i towarzystwa w rozwoju społecznym. American Psychological Association umieściło Harlowa w roku 2002 na 26 miejscu wśród najczęściej cytowanych psychologów XX wieku.


/ Wikipedia /

Leon Festinger (1919-1989) - profesor psychologii, wykładowca  University of MichiganUniversity of Minnesota  i  Stanford University.  Prowadził również prace badawcze nad dynamiką grup w  Instytucie Technologii w Massachusetts.

/ Wikipedia /

Merrill Carlsmith (1936-1984)- amerykański psycholog społeczny, autor podręcznika  "Psychologia społeczna"  wyd. w 1970 r.

/ Wikipedia EN /


Muzafer Sherif (1906-1988) - amerykański psycholog tureckiego pochodzenia, twórca nowoczesnej psychologii społecznej, przyczynił się do lepszego zrozumienia procesów społecznych, w szczególności norm społecznych i konfliktów. Tytuł doktora uzyskał w 1935 roku na  Columbia University,  następnie profesor  Uniwersytetu w AnkarzeYale UniversityUniversity of Oklahoma  i  Pennsylvania State University.
Dorastał w okresie wojny włosko-tureckiej , wojen bałkańskich , I wojny światowej i deportacji Ormian, a do kolegium uczęszczał podczas tureckiej wojny o niepodległość, gdy Izmir był okupowany przez żołnierzy greckich i tureckich. To ukształtowało jego zainteresowanie genezą i wyciszaniem konfliktów.

/ Wikipedia /

John B.Calhoun - (1917-1995) amerykański etolog i badacz-behawiorysta, znany z badań nad wpływem gęstości populacji na zachowania jednostek. Tytuł doktora uzyskał na  Northwestern University  i pracował tam oraz na  Johns Hopkins University.
Twierdził, że jego doświadczenie laboratoryjne wpływu przegęszczenia populacji gryzoni na ich zachowanie, stanowią model/metaforę przyszłości ludzi w przeludnionym środowisku. W czasie swoich badań ukuł termin  zapaści behawioralnej  (ang.  behavioral sink),  którym opisywał degeneracyjne zachowania w zbyt licznej populacji. Prace Calhouna zyskały uznanie na całym świecie. Jego badania na szczurach oraz myszach stały się bazą dla prac Edwarda T. Halla nad teorią proksemiki.

Etologia - dziedzina zoologii, zajmująca się badaniem zachowania zwierząt.

Prof. Winthrop Niles Kellogg (1898-1972) - profesor psychologii  Indiana University.  Zajmował się badaniem zachowań inteligentnych gatunków zwierząt, tj. małpy, psy i delfiny. Napisał 50 publikacji opisując swoje badania nad warunkowaniem i uczeniem się. Będąc psychologiem porównawczym, przeprowadził pierwsze eksperymentalne badanie uczenia się przez węże. Realizował badania nad strachem u szczurów, myszy, ptaków oraz emocjami i ich wpływu na stabilność mięśni.

/ Wikipedia /

Robert Rosenthal (ur. 2 marca 1933)- urodzony w Niemczech amerykański psycholog, profesor University of California. Ankieta przeprowadzona w Review of General Psychology, opublikowana w 2002 roku, umieściła Rosenthala na 84 miejscu wśród najczęściej cytowanych psychologów XX wieku.

Frans de Waal (ur. 1948) - holendersko-amerykański prymatolog i etolog, profesor psychobiologii w Yerkes National Primate Research Center. Autor wielu doskonałych książek (polecamy "Bystre zwierzę" wyd. Copernicus Center Press)

/ TED /

Ron Jones (ur. 1941) - amerykański pisarz, a wcześniej nauczyciel w w Cubberley High School w Palo Alto, w Kalifornii, znany na całym świecie z eksperymentu  Trzecia Fala.  Ostatnie 30 lat Jones spędził pracując z ludźmi umysłowo chorymi, w międzyczasie pisząc książki.


/ Wikipedia /


Burrhus Frederic Skinner (1904-1990) - amerykański psycholog, doktor filozofii, profesor  Harvard UniversityUniversity of Minnesota  oraz  Indiana University.  Rozwijał teorię warunkowania instrumentalnego. Uhonorowany  Prezydenckim Medalem Nauki  oraz specjalną nagrodą naukową  Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.  Członek amerykańskiej  Narodowej Akademii Nauk.

/ Wikipedia /

Tomasz Krawczyk (ur. 1973) - autor książki pt. "Metodyka Sprzedaży i Negocjacji" (Ridero, marzec 2020), autor artykułów poświęconych zagadnieniom zarządzania, sprzedaży i negocjacji publikowanych na łamach gazet i miesięczników tj. Puls Biznesu i dwumiesięcznik Optyka. Absolwent  Studium Doktoranckiego Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej  w Warszawie.
Doświadczenie praktyczne w sprzedaży i negocjacjach od 1994 r. W kolejnych latach - prowadząc już szkolenia biznesowe - wprowadzał firmy na wybrane rynki, opracowując strategię działania i prowadząc fizyczne działania handlowe. Dzięki swoim umiejętnościom, już od roku 2002 wynajmowany do przygotowywania firm do negocjacji i reprezentowania ich w tym procesie. Negocjator i mediator angażowany do rozwiązywania sporów między podmiotami gospodarczymi. Metodyk komunikacji interpersonalnej - opracowane przez niego rozwiązania zostały wdrożone przez firmy koncernowe w innych krajach Europy.

Więcej?  Kliknij link.