Prof. W.N.Kellogg mieszkał w domu jednorodzinnym z żoną i 10-miesięcznym synkiem Donaldem. W dniu 6 czerwca 1931 r. wprowadził do swojego domu młodego szympansa o imieniu Gua, który miał wtedy 7,5 miesiąca. Gua i jego syn Donald byli od tej chwili wychowywani wspólnie.
Gua był bardzo młody, w związku z tym nie miał jeszcze ukształtowanej pełnej gamy zwierzęcych zachowań. Prof. Kellogg postanowił traktować zwierzę jak człowieka, na równi ze swoim synkiem. Nie karmił go z talerza stawianego na podłodze, a z talerza stojącego na stole; karmił butelką jak niemowlę; głaskał i bawił się jak z ludzkim chłopcem; nie drapał za uszami, jak człowiek czyni ze zwierzętami domowymi; kąpał w wannie, mył i ubierał jak swoje własne dziecko. Interakcja ze zwierzęciem odbywała się w pełnym wymiarze godzin.
Profesor używał różnorodnych zadań do testowania Gua i Donalda. Badał parametry takie jak ciśnienie krwi, pamięć, wielkość ciała, pisanie, refleks, percepcja głębi, wokalizacja, lokomocja, reakcja na łaskotanie, siła, zręczność manualna, rozwiązywanie problemów, lęki, równowaga, zachowanie podczas zabawy, wspinaczka, posłuszeństwo, chwytanie, rozumienie języka, koncentracja i inne. W jego ocenie testy były wyczerpujące.
Choć prof.Kellogg planował realizowanie eksperymentu przez okres 5 lat, zakończył go już 28 marca 1932 r., czyli po 9 miesiącach. Gua wrócił do kolonii naczelnych w Orange Park, przy zachowaniu procedury kontrolowanej adaptacji. W swoich publikacjach prof. Kellogg nie podał jednoznacznego wyjaśnienia przyczyny przerwania eksperymentu, jednak jeden opis może ją sugerować. Opisując naukę języka wspomniał, że Gua nie wykazywał żadnych umiejętności w wypowiadaniu ludzkich słów, natomiast ich syn Donald zaczął wydawać dźwięki naśladujące Gua. Kiedy Donald miał 14 miesięcy, Kelloggowie po raz pierwszy zaobserwowali, jak naśladuje dźwięki, które Gua wydawał w obecności jedzenia. Początkowo Donald naśladował jego wołania, ale później inicjował takie dźwięki już całkowicie samodzielnie. Wydaje się, że dbałość o prawidłowy rozwój ich własnego dziecka mógł spowodować zakończenie badania.
Relacja
z przebiegu eksperymentu
9m 27s
Opisując proces nauki mówienia, prof. Kellogg podkreślił, że Gua był biegły w wokalizowaniu i posiadał szereg rozpoznawalnych i znaczących dźwięków. Bardzo dobrze naśladował zachowanie, ale nie potrafił naśladować ludzkiej mowy. Profesor stwierdził, że prawdopodobną przyczyną porażki w tym zakresie mogła być jednak różnica gatunkowa. Gua nigdy nie przeszedł przez typowy dla ludzkich niemowląt etap gaworzenia, czyli aparat mowy nie miał możliwości nabrania elastyczności.
Eksperyment ten uznawany jest w świecie psychologów jako jeden z najbardziej pionierskich. Prof.Kellogg zaprezentował swoje wyniki podczas konferencji Midwestern Psychological Association, a następnie napisał i wydał książkę pt. "The Ape and the Child", w której bardzo dokładnie opisał przebieg badania i wnioski.
Opracował Tomasz Krawczyk na podstawie:
W.N.Kellogg, L.A.Kellogg, "The ape and the child: a study of environmental influence upon early behavior", 1933, Whittlesey House
Benjamin Ludy, Bruce Darryl, "From bottle-fed chimp to bottlenose dolphin: a contemporary appraisal of winthrop Kellogg", The Psychological Record, 1982, 32, 461-482